Szárítógépek
2015. január 13. írta: SzépséghibásBlog

Szárítógépek

Magyarországon kevésbé elterjedt a szárítógépek használata, annak ellenére, hogy mind Amerikában, mind pedig Nyugat-Európában előszeretettel használják, kis és nagycsaládok egyaránt.

Az alábbiakban szeretném bemutatni a szárítógépek különböző fajtáit, valamint részletezni a különböző fajták előnyeit, hátrányait. Ezen felül szeretnék még szót ejteni a megfelelő szárítógép kiválasztásának szempontjairól is.

Szárítógép típusok

A szárítógépeket három nagy kategóriába lehet besorolni, vannak a kivezetéses modellek, a kondenzációs modellek, valamint a hő pumpás modellek.

Bár a kivezetéses modellekhez lehet hozzájutni a legolcsóbban, mégis ezeket ajánljuk a legkevésbé, mivel elavult technológiájuk révén sokat fogyasztanak (durván 5-6 kW-ot programonként, mely a C és D energia hatékonysági besorolásnak felel meg), valamint a kültérbe történő kivezetésük is kötelező (a szárítás során keletkezett nedvességet a szabad levegőbe kell kiengedni). A magas fogyasztáson és a kivezetésen túl még a kisméretű dob is szaritogep.jpgellene szól, mivel a ruhákat nagymértékben gyűri.

Összességében azt lehet mondani, hogy a kivezetéses szárítógépek vásárlása csak erősen indokolt esetben ajánljuk!

A következő kategória a kondenzációs szárítógépek. Ezeknél a modelleknél már egy kondenzációs tartályba gyűlik a nedvesség - ez a kondenzációs tartály pedig ugyanott helyezkedik el, mint a mosógépek mosószertartó fiókjai.

A nedvesség gyűjtés módján túl, pozitív irányba változik a dobméret; s mivel a ruhák szépen kifekszenek a nagyméretű dobban, a ruhák minimális mértékben, vagy egyáltalán nem gyűrődnek (ebből kifolyólag a szárítógép tulajdonosa minimalizálhatja vasaló használatát).

A kondenzációs modelleknél - márkától és típustól függően - két féle szárítási mód lehetséges; vannak idő alapú szárítási módok, valamint szárazság alapján történő szárítási módok (ugyan ez vonatkozik a hőpumpás modellekre is). A szárazsági fokok tekintetében megkülönböztetünk, vasalási szárazságot, fogas szárazságot, és szekrény szárazságot is.

És itt újabb pozitívumhoz érkezünk, ami a szárítási módokat illeti, hiszen a szárazsági fokok esetén a készülék automatikusan leáll, amint a ruhák elérték a kiválasztott szárazsági fokot. Ez sajnos a kivezetéses modelleknél, valamint az idő alapú szárítási fokozatoknál nem áll, hiszen a beállított szárítási program végigmegy, mindentől függetlenül.

A kondenzációs szárítógépek közepesen jó fogyasztási értékkel bírnak (B kategóriás besorolásúak), így évszakfüggő használatra (kora ősztől késő tavaszig), valamint heti két-három alkalommal történő használatra ajánlottak.

A hőpumpás szárítógépek napjaink legkorszerűbb technikájával vannak ellátva; kondenzációs tartályba gyűjtik a vizet, és a hőcserélőnek köszönhetően, a minimálisan keletkező hőt is visszaforgatják a szárítási folyamatba, ennek okán közel fele annyit fogyasztanak, mint az egyszerűbb kondenzációs modellek.

Mind e mellett természetesen a hőpumpás szárítógép élvezi a kondenzációs modellek minden előnyét; a nagyméretű dobot, mely miatt minimálisra szorul vissza a vasaló használata, a kondenzációs elvnek köszönhetően pedig nem kell a szabad térbe kivezetni a keletkező nedvességet. Ezen túl (természetesen márkától és modelltől függően) megvannak az idő alapú, valamint a szárazsági fokok alapján történő szárítási módok, melyeknek köszönhetően tovább optimalizálhatjuk szárítógépünk működését

A választás szempontjai

 Most, hogy tisztában vagyunk a szárítógépek 3 fő csoportjával, valamint azok alapvető tulajdonságaival, méltán merül fel a kérdés; „Mi alapján válasszak szárítógépet?”

Az alábbiakban szeretnék felsorolni néhány alapvető szempontot, melyek alapján kiválaszthatja az igényeinek systems-thinking.pnglegmegfelelőbb készüléket!

 Szárítási kapacitás

 Szárítógép kiválasztásának alkalmával fontos figyelembe venni, hogy mekkora mosókapacitással rendelkezik mosógépünk. Hogy a mosógép teljes tartalmát meg tudjuk szárítani, célszerű legalább akkora szárító kapacitással rendelkező szárítógépet vásárolni, mint amekkora mosó kapacitással rendelkezik mosógépünk.

A használat gyakorisága

Fontos szempont még a használat gyakorisága is. Minél többször szeretnénk használni készülékünket, annál korszerűbbre érdemes beruházni.

Kora ősztől késő tavaszig, heti egy-egy alkalommal történő használat esetén, illetőleg nagyon indokolt esetben szabad csak kivezetéses modellt vásárolni. (Mivel ezek a készülékek elavultnak számítanak, sokat fogyasztanak, és ki is kell őket vezetni.)

Évszak függően, vagy akár éves szinten, heti két-három használatra ajánljuk a kondenzációs modelleket. Korszerűbb technológiájuk révén kevesebbet fogyasztanak, és a környezetet is csak minimális szinten fűtik fel.

A hőpumpás modelleket azoknak ajánljuk, akik évszaktól függetlenül, hetente legalább négy-öt alkalommal, vagy akár minden nap szárítanák ruháikat. Hőpumpás szárítógép vásárlásával hatékonyan, gyorsan és olcsón tehetik meg azok, akik a megfelelő összeget szánják rá.

 Milyen méretű legyen?

 A méret szempontjából meglehetősen egyszerű dolga van az érdeklődőknek, hiszen többnyire egyforma, úgynevezett szabvány méretei vannak a szárítógépnek, melyek az alábbiak szerint alakulnak;

-        Magasság: 85 cm,

-        Szélesség: 60 cm,

-        Mélység: 60 cm.

Az alábbi méretek közül talán a mélység az, ami változik, de 60 cm-nél ez sem lesz kisebb.

Hova helyezzem el?

A kivezetéses modelleket mindenképpen ablak vagy fal mellé kell helyezni, hiszen a kivezetés csak így oldható meg. Az ablaküvegbe, vagy a falba megfelelő méretű lyukat kell vágni, melybe a harmonikacső elhelyezhető.

A kondenzációs, valamint a hőpumpás modellek nem igényelnek kivezetést, csupán egy konnektort, melybe az áramellátást biztosító vezeték bedugható. Ebből kifolyólag ez a két modell a lakás bármely pontjában elhelyezhető, akár külön erre a funkcióra kialakított helységben (mosókonyhában), akár szekrényben vagy pult alá.

Hogyan helyezzem el?

 Sokakban felmerül a kérdés, hogyan tudja elhelyezni mosó- és szárítógépét. Mosógép és szárítógép elhelyezésének három lehetséges módja van, attól függően, hogy együtt, vagy külön-külön szeretnénk elhelyezni a két gépet.

Külön-külön történő elhelyezés esetén a szárítógépet konnektor közelébe kell helyezni, míg a mosógép számára az áramforráson túl szükség van egy vízcsapra és egy kifolyó nyílásra is.

Amennyiben egy helyen kívánjuk elhelyezni a két készüléket a rendelkezésre állás alapján két elhelyezési mód közül választhatunk. Amennyiben széltében van több helyünk, akkor egymás mellé tehetjük őket; ilyen esetben kerülhet a két gép konyhapult alá, szekrénybe, vagy egyéb más módokon is elhelyezhetjük.

Amennyiben inkább magasságban van több helyünk, abban az esetben rakhatjuk a két készüléket egymásra, alul legyen a mosógép, felül pedig a szárítógép. Így nemcsak helyet spórolunk meg, de a szárítógépbe történő pakolás is sokkal kényelmesebb lesz.

 Amire feltétlenül érdemes odafigyelni!

 A modernebb kondenzációs vagy hőpumpás szárítógépeknél a fentiekben már ismertetett ruhanedvességet figyelő programok használata esetén fontos megemlítenünk, egy dolgot. A ruháink anyagát illetve anyagvastagságát tekintve lényeges eltéréseket lehet észrevenni. Mivel a nedvesség érzékelése szenzorok exclamation_mark.jpgsegítségével történik, ezért fontos figyelni, hogy ne legyen a szárítógépbe anyagvastagságát illetve anyagösszetételét illetően nagyon különböző ruhanemű. A szenzorokat könnyen becsaphatja mivel más és más nedvszívó képességű ruhaanyagokat tettünk bele.(a készülék azt érzi, hogy a ruha elérte a kívánt szárazságot, míg a másik még nedves maradt). Erre azért fontos odafigyelni, mert könnyen a kedvenc ruhadarabunk láthatja kárát a figyelmetlenségünknek.

 A készülékekben található 2 szűrő, ami segíti a készülékben keringő meleg nedves levegőből kiszűrni a mosószer maradványokat és a ruha anyagából a már elhasználódott kihullt szöszöket esetleg a család kedvenc háziállatának szőrszálait.

Ez nagyon előnyös dolog a fekete ruhaneműk esetében, mert nem lesz szöszös a ruha a szárítás végeztével.

A szűrők esetében fontos a tisztításra gondosan odafigyelni, mert a szűrők eltömődése esetében romlik a szárítás hatásfoka, hosszabb ideig fog tartani a program illetve szélsőséges esetben a készülék károsodásához vezethet.

Az egyik szűrő a szárítógép dobjánál az ajtó környékén található a másik a hőcserélő előlapja alatt bújik meg. Mindkettőre érdemes odafigyelni. A szöszöket érdemesebb a szárítást követően száraz állapotban tisztítani, mert vízzel érintkezve a szűrőbe beletapadhat. 


Amennyiben a szárítógép nem megfelelően működik azonnal szakemberhez forduljunk! A szerkezet bonyolultsága miatt egy laikus sokkal nagyobb kárt képes benne okozni, mint azt elsőre gondolnánk.

A bejegyzés trackback címe:

https://szaritogep.blog.hu/api/trackback/id/tr987072309

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása